sobota, 17 sierpnia 2013

WinxPuzzle

WinxPuzzle - ikona
I któż by pomyślał, że tyle mi to zajmie? Niedawno minął miesiąc od rozpoczęcia prac. Chciałbym na samym początku podziękować Ailen za jej wkład w rozwój gry. Nie będę tutaj ukrywał, że gdyby nie ona, to przyszłoby mi czekać z wydaniem jeszcze dłużej, a i nie byłoby tak dobrych układanek. Dziękuję, Ailen. O czym właściwie jest ta gra? Tytuł mówi prawie wszystko. Faktycznie, są to puzzle i rzeczywiście, Winxowe. :D Jednak, za każde rozwiązanie układanki otrzymujemy punkty. One natomiast określają naszą rangę. Starałem się tak dobrać progi punktowe, aby u większości graczy trzeba było przejść wszystkie układanki, by zdobyć najwyższą rangę - Sirenix. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie ułożenie jeszcze paru układanek po odkryciu wszystkich. ;) Przejdę więc do opisu menu.

1.Graj!

Klikając tutaj, z prawej strony ekranu wysunie się panel z opcją rozpoczęcia nowej gry. Po kliknięciu "Nowa gra", trafiamy na ekran właściwej gry. Złapanie jednego puzzla, pozwala nam poruszać nim po planszy. Żółta obwódka symbolizuje wtedy miejsce, w którym znajdzie się puzzel, gdy zwolnimy przycisk myszki. Poprzedni puzzel w tym miejscu wraca tam, gdzie jest wolne miejsce (czyli tam, skąd braliśmy ostatni puzzel). Innymi słowy, następuje po prostu zamiana miejscami. Gra kończy się, gdy elementy układanki tworzą jednolity obraz. Jeżeli jest zbyt ciężko, można pokusić się o włączenie ułatwień (o tym potem). Po skończeniu rozgrywki, zostaną nam przedstawione punkty za: czas, ilość ruchów (podniesienie puzzla i umieszczenie go w tym samym miejscu nie jest zaliczane do ruchu), ilość wykorzystanych ułatwień. Poniżej zobaczymy nasz wynik. Potem możemy rozpocząć układanie kolejnej układanki, bądź wrócić do menu.

W czasie gry, na niebieskim pasku u góry ekranu, widnieje przycisk powrotu do menu. Możesz wrócić do menu w czasie gry, nie tracąc przy tym postępów. Czas jest wtedy wstrzymany. Działa to jak pauza. Gdy zechcesz kontynuować, kliknij po prostu przycisk "Kontynuuj" pod przyciskiem "Nowa gra". Dalej, na pasku ujrzysz: ilość Twoich ruchów, czas od rozpoczęcia gry i aktualną godzinę.

Jeśli chcesz tylko włączyć pauzę, możesz skorzystać z przycisku "p" na klawiaturze w czasie gry.

2. Ustawienia

Pierwsza opcja pozwala grać w trybie pełnoekranowym, w rozdzielczości 1024x768. Przydatne, gdy Twój monitor pracuje w tej rozdzielczości.

Kolejne dwie opcje to ułatwienia.

Pierwsze, "Jednorazowy wgląd" sprawi, że zobaczymy, jak ma wyglądać ułożona układanka przed rozpoczęciem gry.

Druga, "Zielony błysk", jest trochę ciekawszą opcją. Po upuszczeniu puzzla na właściwej pozycji, cień pod układanką błyśnie zieloną barwą. I tutaj warto wiedzieć, że gdy ułożenie układanki w czasie gry jest za trudne, to można wrócić do menu i włączyć to ułatwienie. Pierwsze ułatwienie nie ma sensu, gdy je włączamy w trakcie gry, gdyż i tak nie zobaczymy ułożonej układanki. Działa to tylko przy rozpoczęciu nowej gry.

Jednakże, wykorzystanie takiego udogodnienia wiąże się z utratą punktów - po 50 punktów mniej za każde ułatwienie. Czyli, najwięcej można stracić 100 punktów. W ekstremalnych sytuacjach możliwe są punkty ujemne (z pomocami), aczkolwiek coś takiego nie powinno się nikomu zdarzyć. Pamiętajcie, że wszelkie błędy można mi zgłaszać na e-mail.

Dodam jeszcze tylko, że w przypadku, gdy zaczniemy sobie grę z włączonymi ułatwieniami, a potem, wracając do menu w trakcie gry, je wyłączymy, to punkty i tak zostaną odliczone.

Ostatni przycisk w ustawieniach odpowiada za resetowanie gry.

3. Moja tablica (lub Twój nick - o tym później)

To zbiór Twoich osiągnięć. Możesz tam zobaczyć wszystkie zebrane punkty, ilość ukończonych układanek (gdy widzisz obok liczbę w nawiasie, to symbolizuje ona, w ilu została użyta chociaż jedna pomoc), ilość odkrytych układanek (obecnie jest 40 układanek), łączny czas, a także 5 najlepszych wyników. Przycisk na dole pozwala zapisać tablicę (np. żeby komuś pokazać). Pojawi się ona w folderze z grą. Tablica jest aktualizowana po skończeniu układanki, więc tylko wtedy są Tobie doliczane punkty, skończone i odkryte układanki oraz łączny czas. Porzucone układanki nie wpływają na dane wyświetlane w Twojej tablicy.

4. Moja galeria

W tym miejscu możesz oglądać odkryte (ułożone) przez Ciebie układanki.
Strzałka w prawo - następny obrazek
Strzałka w lewo - poprzedni obrazek
Home - pierwszy obrazek
End - ostatni obrazek
Esc - opuszczenie galerii

5. Autorzy

Tutaj jest lista osób, które tworzyły grę i źródeł. Pomagała mi Ailen w tworzeniu układanek, toteż jest tam. Dziękuję!

Dodatkowe informacje

Pisałem wyżej o nicku zamiast napisu "Moja tablica". Możesz określić swój nick składający się z 16 znaków. Aby to zrobić, utwórz plik nick.txt w folderze z grą. Wpisz w nim swój nick. Będzie on wykorzystywany w kilku miejscach w grze.

Warto pamiętać, że gra nie będzie działać w trybie sandbox. Avast stosuje ten tryb do mniej znanych aplikacji. Należy uruchomić program w normalnym trybie.

Gra po zainstalowaniu nie widnieje na liście programów w panelu sterowania. Jest to normalne. Grę kasuje się usuwając jej katalog i skrót. Plik z Twoim profilem znajduje się w folderze "Data" pod nazwą "profile.dat", więc gdy chcesz zachować postępy, wystarczy go skopiować i dopiero potem usunąć grę.

Jeszcze nie wiem, czy gra będzie aktualizowana o kolejne układanki. Być może. Jeśli chcesz stworzyć swoją układankę, bądź układanki, możesz skorzystać z odpowiedniego trybu. Uruchamia się go poprzez dodanie linijki "projektowanie_testUkladanki: 1" do pliku "settings.cfg". Następnie należy umieścić plik png o nazwie "ukladanka" w folderze z grą. Każda układanka ma wymiary 640x640. Ten plik będzie ładowany po wciśnięciu "Nowa gra". Wystarczy, że przejdziesz swoją układankę z wyłączonymi pomocami i możesz ją do mnie wysłać. W tym trybie, tablica nie jest aktualizowana. Aby go wyłączyć, po prostu skasuj wyżej wspomnianą linijkę lub napisz w niej 0 zamiast 1 - sama wtedy zostanie skasowana przy uruchomieniu gry.

Grę wolno rozpowszechniać w niezmienionej formie, w postaci instalatora gry.

Screeny


wersja 1.0

Pozostaje mi tylko życzyć Wam dobrej zabawy! Swoje opinie możecie pisać tutaj w komentarzach (najlepiej) lub na wb, jak wygodniej. ;) Jeżeli udało się Wam znaleźć jakiś błąd, to napiszcie o nim, proszę, na maila.


19 sierpnia, 2013 r.
Dla osób, które mają ucięty obraz w pionie, przygotowałem dodatek, który może części z Was pomóc. Zmienia on wysokość okna z 768 na 700 pikseli. Warto tutaj wspomnieć, że do pełnego ekranu nie należy używać tego dodatku - będą czarne pasy u góry i u dołu ekranu. Jak skorzystać z dodatku? Pobierz ten plik zip. W nim znajduje się wersja aplikacji z pomniejszoną wysokością. Rozpakowany plik exe umieść w folderze z grą (tam, gdzie jest też aplikacja normalnie włączająca grę). Od teraz, uruchamiaj grę plikiem "Puzzle_SW.exe". Możesz sobie zrobić do niego skrót na pulpicie. Niestety, nie każdemu pomoże ten dodatek. Po prostu nie można naruszyć pewnych wymiarów gry. Już sama układanka ma wymiary 640x640. Przy okazji, chciałbym podziękować za Wasze opinie o grze. :D


12 komentarzy :

 1. Ja nie pobrałam bo pisało,że plik jest niebezpieczny, ma wiele plików nie dokończonych co może spowodować zagrożenie systemu! Więc ja to pobrałam i ta informacja wyskoczyła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byfusia, plik nie jest niebezpieczny - Anagan sprawdzał go antywirusami i nic tam nie ma. Jeśli masz Avasta, to po prostu dodaj go do wyjątków w skanowaniu i po sprawie ;).

   Usuń
 2. Miałam już dawno zabrać się za skomentowanie tego, jednakże wpadłam tylko na chwilkę i nie zdążyłam przeczytać. Teraz biorę się do komentowania.

  Eeeeee... Ok, ok. Heh, żaden problem. Tak jak napisałam na WB, grafika to jet to, co robię na co dzień, więc nie było problemów.

  Dobrze, że wspomniałeś o antywirusie (bardzo czepialskim zresztą xd). Przynajmniej będą wiedzieli, co się dzieje.

  Pobrałam sobie odświeżoną wersję gry, wygląda bardzo dobrze.

  Problemów na moim komputerze z grą nie było, poza avastem (czepialskim, tak jak to napisałam u góry). Mały minus to to, że obcina dół gry - chodzi o okienko. Część, gdzie jest napis Wyjście, jest zakryta przez Pasek zadań w systemie i jej nie widać. Jednak temu problemowi można zaradzić, włączając pełny ekran. Poza tym, chyba wszystko działa ok.

  Na koniec, gratulacje dla Ciebie, Anaganie ;). Baaardzoo dobra robota :>.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z opisu fajna gra tylko szkoda ze na notebooku nie działa bo ekran za duży

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny pomysł, wykonanie równie dobre. Gratuluję Wam. Moim zdaniem warto byłoby wypromować tę grę nie tylko wśród polskich fanów Winx, ale również za granicą - światowa kariera murowana :D. Potrzebne jest tylko angielskie tłumaczenie. Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałam zapytać w poprzednim komentarzu, więc zrobię to teraz - czy planujesz kolejne programy/gry z serii Winx?

   Usuń
  2. Cześć!

   Obecnie, nie planuję kolejnych programów. Też myślałem o kroku poza Polskę. Chociaż, to puzzle tylko, to może i warto. Potrzebowałbym wtedy osób, które podjęły by się przetłumaczenia napisów. Aczkolwiek, nie ma ich (napisów) niewiadomo ile. ;)

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Myślę, że taki projekt nie powinien się marnować ;). Bardzo chętnie pomogę przy tłumaczeniu, oczywiście w miarę swych możliwości. Życzę powodzenia :D.

   Usuń
  4. Hmmm...

   Szczerze, to myślę, że to bardzo dobry pomysł. Nie jest dużo napisów, nie byłoby też dużo problemów z tłumaczeniem. Mogłabym pomóc, jeśli już ;).

   Pozdrawiam.

   Usuń
  5. Dobrze, dziękuję. Nie musimy się na razie z tym śpieszyć. Jest czas. ;)

   Pozdrawiam

   Usuń
 5. mi niedziała i pisze mi ,że nie można uruchomić programu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę spróbować pomóc drogą mailową. Wyślij zrzut ekranu z tym błędem. ;)

   Pozdrawiam

   Usuń